Kontakt

Embracer Group AB (publ)
Älvgatan 1
652 25 Karlstad, Sverige

Embracer Group

info@embracer.com

Press/media

press@embracer.com

Kontakter

Lars Wingefors

Lars Wingefors

Founder & CEO +46 708 47 19 78 lars.wingefors@embracer.com
Karin Edner

Karin Edner

Corporate Governance & Sustainability Coordinator +46 702 89 11 02 karin.edner@embracer.com
Johan Ekström

Johan Ekström

Group CFO +46 761 33 82 76 johan.ekstrom@embracer.com
Erik Stenberg

Erik Stenberg

Co-Founder & Deputy Group CEO +46 708 18 32 09 erik.stenberg@embracer.com
Maria Lyrén

Maria Lyrén

Executive coordinator & PA to Lars Wingefors, Founder and Group CEO +46 702 67 15 81 maria.lyren@embracer.com
Joachim Wingårdh

Joachim Wingårdh

Mergers & Acquisitions +46 707 785 785 joachim.wingardh@embracer.com
Peter Ågren

Peter Ågren

Financial Manager +46 708 28 40 05 peter.agren@embracer.com
Beatrice Flink Forsgren

Beatrice Flink Forsgren

Head of Brand & Communication +46 70 452 57 63 beatrice.forsgren@embracer.com
Johan Hermerén

Johan Hermerén

Business Developer +46 722 10 36 29 johan.hermeren@embracer.com
Egil Strunke

Egil Strunke

Chief Operating Officer +46 701 47 67 99 egil.strunke@embracer.com
Anton Skog

Anton Skog

Business Developer +46 701 78 88 90 anton.skog@embracer.com
Martin Lindell

Martin Lindell

Senior Advisor +46 725 25 05 44 martin.lindell@embracer.com
Erik Sunnerdahl

Erik Sunnerdahl

Goup Business Controller +46 70 282 66 90 erik.sunnerdahl@embracer.com
Angelica Hult

Angelica Hult

Group Accountant +46 73 33 77 505 angelica.hult@embracer.com

Kontakter operativa koncernerna

Klemens Kreuzer

Klemens Kreuzer

CEO, THQ Nordic GmbH +43 720 51879 2 kkreuzer@thqnordic.com

thqnordic.com

Matthew Karch

Matthew Karch

CEO and Co-founder of Saber Interactive +19 175 702 740 karch@saber3d.com

saber3d.com

Styrelsekontakt

Kicki Wallje-Lund

Kicki Wallje-Lund

Chairman of the Board +46 705 74 01 92 kicki.wallje-lund@embracer.com

Embracer Group är moderbolag till företag som utvecklar och förlägger PC- och konsolspel för den globala spelmarknaden. Bolaget har en bred spelportfölj med över 160 ägda varumärken, som till exempel Saints Row, Goat Simulator, Dead Island, Darksiders, Metro, MX vs ATV, Kingdoms of Amalur, TimeSplitters, Satisfactory, Wreckfest, World War Z och många fler.

Koncernen har huvudkontor i Karlstad och global närvaro genom de fem operativa koncernerna: THQ Nordic GmbH, Koch Media GmbH/Deep Silver, Coffee Stain AB, Amplifier Game Invest AB och Saber Interactive. Koncernen har 31 interna studios och fler än 3500 medarbetare och kontrakterade utvecklare i fler än 40 länder.