Kontakt

Embracer Group AB (publ)
Älvgatan 1
652 25 Karlstad, Sverige

Embracer Group

info@embracer.com

Press/media

press@embracer.com

Kontakter

Lars Wingefors

Lars Wingefors

Founder & CEO +46 708 47 19 78 lars.wingefors@embracer.com
Karin Edner

Karin Edner

Corporate Governance & Sustainability Coordinator +46 702 89 11 02 karin.edner@embracer.com
Johan Ekström

Johan Ekström

Group CFO +46 761 33 82 76 johan.ekstrom@embracer.com
Erik Stenberg

Erik Stenberg

Co-Founder & Deputy Group CEO +46 708 18 32 09 erik.stenberg@embracer.com
Maria Lyrén

Maria Lyrén

Executive coordinator & PA to Lars Wingefors, Founder and Group CEO +46 702 67 15 81 maria.lyren@embracer.com
Joachim Wingårdh

Joachim Wingårdh

Mergers & Acquisitions +46 707 785 785 joachim.wingardh@embracer.com
Peter Ågren

Peter Ågren

Financial Manager +46 708 28 40 05 peter.agren@embracer.com
Beatrice Flink Forsgren

Beatrice Flink Forsgren

Head of Brand & Communication +46 70 452 57 63 beatrice.forsgren@embracer.com
Johan Hermerén

Johan Hermerén

Business Developer +46 722 10 36 29 johan.hermeren@embracer.com
Egil Strunke

Egil Strunke

Chief Operating Officer +46 701 47 67 99 egil.strunke@embracer.com

Kontakter operativa koncernerna

Styrelsekontakt

Kicki Wallje-Lund

Kicki Wallje-Lund

Chairman of the Board +46 705 74 01 92 kicki.wallje-lund@embracer.com

Embracer Group förvärvar, utvecklar och förlägger PC- och konsolspel för den globala spelmarknaden. Bolaget har en bred spelportfölj med över 100 ägda varumärken, såsom Saints Row, Goat Simulator, Dead Island, Darksiders, Metro (licens), MX vs ATV, Kingdom Come: Deliverance, TimeSplitters, Satisfactory, Wreckfest med flera.

Koncernen har huvudkontor i Karlstad och global närvaro genom de tre operativa koncernerna Deep Silver/Koch Media, THQ Nordic och Coffee Stain. Koncernen har 18 interna spelutvecklingsstudios och 2800 medarbetare och kontrakterade utvecklare i fler än 40 länder.